Etiket: meyan kökü

Meyan Kökü Çayının Faydaları

Avrupa ve Asya’nın bazı bölgelerinde doğal olarak yetişen meyan yıl boyu bulunabilir ve bitkinin boyu 1-2 metre uzunluğa kadar ulaşabilir. Bitkinin kökü toprakaltında oldukça derine iner ve bitkiden elde edilen geleneksel ilaçlar bu kök kullanılarak hazırlanır. Hem batı hem de doğu kültüründe, şifalı bitkiler kategorisinde kendine yer edinen meyan kökü çoğunlukla karaciğer hastalıkları, soğuk algınlığı gibi hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır. Yatıştırıcı ve balgam sökücü özelliği olan bitki hakkında bilimsel araştırma sayısı sınırlıdır ancak halk arasında yaygın olarak kullanılmaktadır.

 • Mide ülserine iyi gelir
 • Karaciğer iltihaplanması tedavisinde kullanılır
 • İshale iyi gelir
 • Susuzluğu giderir
 • Boğaz ağrısını geçirir
 • Öksürüğü alır
 • Gribe iyi gelir
 • Hazımsızlığı giderir
 • Kilo kaybını hızlandırır
 • Ağız içi yaraların (aft) tedavisinde kullanılır
 • Merhemi harici olarak egzama tedavisinde kullanılır

Meyan Kökü Çayı Nasıl Hazırlanır?

Yazının Devamı →

Reflüye İyi Gelen Bitkiler

Mide asitlerinin yeri, adı üstünde midedir. Ancak reflüsü olanlarda bu asitler yemek borusuna kadar çıkar ve pek çok sıkıntıya yol açar. Reflü nedeniyle şişkinlik, geğirme, yutma güçlüğü veya yediklerinizin ağzınıza gelmesi gibi rahatsız edici semptomlar ortaya çıkabilir. Doktorun verdiği ya da eczanede tavsiye edilen çeşitli ilaçlar, mide asitlerini dengeleyerek rahatlama sağlayabilir. Bu ilaçlar dışında, sindirime yardımcı olabilecek çeşitli bitkiler de reflüden kaynaklanan şikayetleri dindirmeye yardımcı olabilir. Herhangi bir bitkiyi reflü için düzenli olarak kullanmaya başlamadan önce doktorunuzla dozaj ve yan etkiler hakkında konuşmanız en güvenlisidir.

Hatmi Çiçeği

Reflü için en etkili bitkilerden biri hatmidir.… Yazının Devamı →

Gastrite İyi Gelen Bitkiler

Gastrit mide astarının iltihaplanması olarak özetlenebilir. Alkol tüketimi, ilaç kullanımı, sigara ve stres gibi nedenlerin yanı sıra en yaygın sebebi bakteriden kaynaklanan enfeksiyondur. İştah azalması, bulantı, kusma, karın şişkinliği, koyu renk dışkı, hazımsızlık gibi semptomları vardır. Gastrit için önerilen bitkilerle amaçlanan mide zarındaki tahriş ve iltihabı azaltmaktır. Mide bağırsak sistemindeki iltihap sorunları ile ilgili olarak özellikle birkaç bitkinin adı çok sık geçer. Bunlardan bazıları: meyan kökü, zerdeçal ve papatyadır.

Papatya

Gastrit için uygulanan bitkisel tedavilerde papatya en etkili bitkilerin başında gelir. Papatyanın iltihap kurutucu, ağrı kesici ve antibakteriyel özellikleri şüphesiz bu durumu açıklar.… Yazının Devamı →

Boğaz Ağrısına İyi Gelen Bitkiler

Tıpta farenjit olarak da adlandırılan boğaz ağrısı, genellikle soğuk algınlığı veya grip gibi viral ya da bakteriyel enfeksiyonlarla birlikte görülür. Belirtileri balgam, boğaz ağrısı, yutkunma güçlüğü, salgı bezlerinin şişmesi, baş ağrısı, ses kısıklığı ve ateş içerebilir. Eğer bakteriyel bir enfeksiyon söz konusuysa doktor antibiyotik ilaç önerebilir fakat ağrının dinmesi yine de birkaç günü bulacaktır. Bitkiler boğaz ağrısını hafifletmeye yardımcı olabilir. Boğaz ağrınızın nedenini öğrenmek ve bitki terapisi ile ilgili tavsiye almak için önce doktorunuza danışınız. Boğaz ağrısı için tavsiye edilen bitkisel ürünler genellikle çay, sprey ya da pastil olarak satılmaktadır.

Kaygan Karaağaç

Kaygan karaağaç kabuğu müsilaj denen bir madde içerir ve bu madde tahriş olmuş boğaz çeperi üzerinde koruyucu bir tabaka oluşturur.… Yazının Devamı →

Astıma İyi Gelen Bitkiler

Astım rahatsızlığı, akciğer iltihabı olarak ortaya çıkar. Astımı olan kişilerde solunum yolları şişer ve darlaşır, bu da akciğerlere giden ve dışarıya çıkan hava akışını engeller. Bunların sonucunda da nefes darlığı, hırıltı ve öksürük ortaya çıkar. Astımın diğer belirtileri arasında göğüste sıkışma, terleme ve nabız hızında yükselme sayılabilir. Astım tedavisi çeşitli ilaçlarla yapılır. Bazı bitkisel tedavi yöntemleri de astım belirtilerini hafifletmek ve semptomların üstesinden gelmeyi kolaylaştırmak için kullanılabilir. Ancak hiçbir zaman astım için doktor tarafından belirlenen ilaç vb tedavileri bırakıp, bunların yerine bitkisel tedavi uygulamaya kalkışılmamalıdır.

Lobelya

Hint tütünü olarak da tanınan lobelyanın, bronşit, zatürre  öksürük ve astım gibi solunum yollarını etkileyen sağlık durumlarında adı öne çıkar.… Yazının Devamı →